Тільки уявіть, за статистикою МОЗ України, 80% дітей віком від 1 до 10 років мають каріозні ураження зубів різного ступеня важкості. Причини прояву цієї хвороби досить різні, але карієс завжди утворюється через несприятливий вплив каріозних бактерій на тканини зуба.
Є чинники, які можуть додатково стимулювати розвиток карієсу у дітей: спадкові особливості, захворювання шлунково-кишкового тракту, погана екологія, слабкий імунітет тощо.
Навіть у немовлят до 1 року може утворюватися так званий “пляшечковий карієс” на перших молочних зубах. Саме тому лікарі нашої стоматології “APOLLONIA” часто наголошують батькам на тому, що варто турбуватися про гігієну ротової порожнини малюка з появою першого зуба.
Зазвичай, спочатку дітям чистять зуби батьки. Але цей процес не завжди є легким: малюк не сидить спокійно, може не захотіти тримати рот відкритим, тікає чи починає плакати. Деяких батьків така поведінка лякає чи відштовхувати, вони перестають доглядати за гігієною ротової порожнини дитини чи роблять це не достатньо якісно.
В таких випадках вірогідність розвитку карієсу стає дуже високою, адже зуби не очищуються, можуть накопичуватися залишки їжі і, відповідно, бактерії.
Ще однією проблемою є нічне годування, після якого зуби також потребують очищення, навіть якщо дитина просто пила чай чи компот. А коли такі годування стають регулярними – карієс розвивається з шаленою швидкістю, адже бактерії за ніч розмножуються і руйнують тканини зубів.
А також варто не забувати про регулярне відвідування стоматолога разом з дитиною. Профілактика і професійна гігієна кожні 3-6 місяців знижують розвиток карієсу на 90%!
Як починає розвиватися карієс у дитини?
У кожної дитини карієс розвивається по-своєму, адже навіть найменші деталі важливі. Основними причинами вважаються:
- погана або недостатня гігієна ротової порожнини;
- незбалансоване харчування (коли організмові не вистачає кальцію і фтору або зловживання продуктами, що містять цукор);
- передача каріозних бактерій від батьків (наприклад, якщо ви використовуєте спільний посуд)
- низька резистентність організму (стійкість організму) до захворювань – цей показник формується ще під час вагітності.
У дітей карієс зазвичай починає формуватися непомітно – без дискомфортних відчуттів, зміни настрою чи поведінки з боку малюка. На поверхні зуба з‘являється ледь помітна рисочка чи плямка, іноді вона буває спочатку світлішою і з часом темніє. Больових відчуттів може не бути, адже тканина не дуже ушкоджена.
На цьому етапі, якщо ви помічаєте таку маленьку зміну, в ідеалі звернутися до стоматолога. Лікування зубчика пройде зовсім безболісно і швидко.
Проте, якщо батьки не побачили цю зміну і не з’явилися у спеціаліста, тоді карієс починає прогресувати – переходить від емалі зуба на дентин і тоді стає чітко видно, що утворилася порожнина, з’являється біль і реакція на холодну і гарячу їжу. Час переходу карієсу з однієї частини зуба на іншу може бути досить нетривалим. Тому слідкуйте щодня за змінами, які можуть виникати у ротовій порожнині дитини.
Якщо не звернутися до лікаря вчасно на цьому етапі – ураження пошириться за межі твердих тканин зуба, може дістатися до нерва. Тоді виникає гострий пульсівний біль, може бути підвищення температури, набряк тощо.
Лікування в такому випадку може бути досить тривалим, адже якщо нерв дуже зруйнований – потрібно його видалити, вичистити порожнину і тільки тоді встановлювати пломбу.
Радимо не чекати, а звертатися до кращих дитячих стоматологів у місті Луцьк у стоматологію “APOLLONIA”! Тут ми проводимо лікування зубів без болю і сліз.
Дітки задоволені – зубки здорові!